Založ si blog

Dopravný labyrint na slovenský spôsob

Myslím si, že nielen mňa, ale aj väčšinu Slovákov, najmä študentov, ale aj bežných občanov nášho prekrásneho štátu rozčuľujú vlakové a autobusové spoje. Prečo? Nuž nad odpoveďou nemusíme dlho premýšľať. Veď ako sa hovorí, aj majster tesár raz utne. A niekedy veru poriadne silno! A tak sa veľmi často stáva, že práve vtedy, keď to človek najviac potrebuje autobusy a vlaky akosi buď nesedia, neexistujú, nejdú alebo čakacia doba na prípoje je taká dlhá, že to radšej rovno vzdáme a cestujeme na miesto určenia o deň skôr, prípadne vôbec. Samozrejme, niekedy sme takí znechutení, že si  vezmeme radšej taxi a za rýchlosť vrátane pohodlia si rovno priplatíme.

Zaujímalo by ma, prečo autobusové spoločnosti vzájomne nespolupracujú zo železnicami? Prečo sa časové harmonogramy vlakových i autobusových spojov nielen na mestských, ale aj medzimestských vnútroštátnych linkách nezosúladia, a samozrejme, neprispôsobia sa cestujúcim. Veď práve cestujúci sú tí, ktorí do dopravy investujú svoje ťažko zarobené peniaze, nemám pravdu?

A tak sa často stáva, že ak cestujeme z dediny do väčšieho mesta autobusom na vlakovú stanicu, buď to jednoducho nestihneme a na vlakovej stanici si posedíme minimálne 30 – 50 minút alebo sa s vyplazeným jazykom doplazíme do vlaku a za lístok si priplatíme pokutu 1,50 eur za to, že sme si cestovný lístok nekúpili pri okienku, ale priamo vo vlaku. Prípadne so znechutením zakývame šoférovi autobusu, ktorý ak by prišiel vlak načas, ešte snáď na nás tú minútu počká.

Väčšiu výhodu majú šťastlivci, ktorí bývajú priamo v meste. Hromadná mestská doprava disponuje v tomto prípade obrovskou výhodou, aj keď nie vždy je to naše pravé orechové, však?

Aj tu sa riešenie núka samo: ako cestujúci môžeme časový harmonogram spojov dvakrát ročne pripomienkovať, nielen vlaky, ale aj autobusy, prípadne i mestskú dopravu. No nikto vám nezaručí, že sa spoločnosť vašim požiadavkám prispôsobí. Pokojne sa môže stať aj opak. Spoj zrušia. Dôvod? Tabuľky ziskov. Nerentabilný spoj s výhovorku, že pasažieri oň nejavia buď nijaký, alebo takmer žiadny záujem. Aj tu by sme však našli jeden malý háčik – najskôr sa spoje poprehadzujú, aby cestujúcim nevyhovovali, a potom sa všetci čudujú, že ich nik nevyužíva, ako sa to stalo v jednom nemenovanom malebnom kraji na západe Slovenska….

Zas a znova – klasika na slovenský spôsob.

Presnosť spojov je tiež v niektorých prípadoch čistá utópia. Nuž, ale s tým sa ako cestujúci musíme viac – menej zmieriť. A keďže tzv. sťahovanie národov v smere Bratislava – Žilina – Košice a opačne funguje ako na bežiacom páse, cestovať v pondelok ráno, či v nedeľu a v piatok večer z bodu A do bodu B je hotová katastrofa. Preplnené spoje s pasažiermi v nich sa dajú charakterizovať ako sardinky v konzerve. Hoci by sa dalo povedať, že aj tie úbohé sardinky majú viac luxusu a pohodlia. Väčšinou si len povzdychneme. Čo už, človek si zvykne aj na šibenicu.

Nuž, Murphyho zákony hovoria jasnou rečou…

Gratulácia našim pedagógom!

28.11.2012

A je to tu! Konečne sa niečo robí! Huráááá!!! GRATULUJEM všetkým učiteľom, že sa ozvali. Možno však predsa len spravili jednu malilinkú chybičku. Mali ešte vydržať do budúceho roka. viac »

Ako národ prichádza o inteligenciu. ..

19.11.2012

Priznám sa, že som sa už viackrát zamýšľala nad tým, aký význam majú súčasné „trendové“ reality show v podobe Farmy, Farmár hľadá ženu, Nevesty pre milionára, či Hotela Paradise, viac »

Technický pokrok v čase

18.11.2012

Nedávno som videla na autobusovej zastávke chlapca. Mohol mať približne 11 - 12 rokov. Blonďavé chlapča, nagelované vlasy, kožená bunda, vyťahané rifle, značkové tenisky. Všetko v poriadku, viac »

polícia NAKA Valko vražda Branislav Zurian

Polícia ukončila vyšetrovanie vraždy právnika Ernesta Valka

21.08.2018 13:13

Podľa riaditeľa protizločineckej jednotky NAKA sa nepreukázalo prepojenie obvinených na žiadnu zločineckú skupinu, ani vražda na objednávku.

telefón, žena,mobil

Mobilné siete čaká revolúcia

21.08.2018 13:00

Slováci v súčasnosti čoraz viac využívajú služby 4G sietí.

Alexis Tsipras

Grécko čakajú lepšie časy, nádejá sa Tsipras

21.08.2018 12:44

Grécko má dôvod očakávať, že má pred sebou lepšie časy po tom, ako začiatkom týždňa oficiálne ukončilo svoj posledný záchranný program.

Nemocnica poliklinika Brezno

Nemocnica v Brezne bude bez elektriny

21.08.2018 12:29

Akútna zdravotná starostlivosť bude zabezpečená.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 10054x
Priemerná čítanosť článkov: 1676x

Autor blogu

Kategórie

Archív